LEGISLATIVA A HAZARD
Poslanci na výboru kritizovali plánované zdanění výher
Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny ve středu poprvé projednával návrh na zdanění výher. Podívejte se, co během jednání zaznělo a jak to s navrhovaným zákonem zatím vypadá.
Foto: Pirátská strana, CC BY-SA 2.0
Poslanci na rozpočtovém výboru kritizovali plánované zdanění výher
Poprvé po poslaneckých prazdninách proběhlo ve středu jednání rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny a jedním z hlavních bodů schůze byl také takzvaný daňový balíček, jehož součástí je i plánové zdanění výher nad 100 tisíc korun. Výbor zatím k novému zákonu nepřijal jasné stanovisko a v jednání bude pokračovat za čtrnáct dní, už včerejší jednání ale lehce naznačilo, jaký bude jeho postoj. Připomínáme, že výbor v tomto ohledu vydává pouze doporučující stanovisko, rozhodovat se bude až při druhém a třetím čtení v Poslanecké sněmovně.
Své argumenty a petici proti zdanění výher předala členům výboru také Asociace hráčů pokeru a kurzových sázek – petici můžete nadále podpořit svým podpisem, Asociace s ní bude pracovat i v dalších fázích legislativního procesu. Hazardní společnosti a hráče pak přímo na jednání zastupoval ředitel Institutu pro regulaci hazardních her Mgr. Jan Řehola, se kterým Asociace úzce spolupracuje. A přímo od něj máme také zprávy o tom, jaké argumenty a názory na včerejším jednání zazněly.
Ředitel IPRH v diskuzi upozornil na rizika, která s sebou nové zdanění nese. V případě zavedení této nové povinnosti totiž podle jeho názoru mohou prohrát úplně všichni – hráči, provozovatelé i stát:
„Hráči na hraní hazardních her dlouhodobě statisticky vydělávat nemohou. Naprostá většina jich je ve ztrátě. Je tedy podle nás nejen nelogické, ale i nemorální, aby stát od těchto hráčů požadoval daň z této jejich ztráty. Tím jen prohloubí jejich problémy a vžene je do náruče nelegálních provozovatelů, kteří po nich žádné daně z ‚výher‘ požadovat nebudou,“ uvedl Řehola. Nelegální provozovatel nekontroluje, zda je hráč zletilý, neumožňuje nastavit si sebeomezující opatření a limity proher, není pod státním dohledem a stát z jeho provozování nevybírá žádné daně. Vzroste tedy podíl černého nelegálního trhu a klesne výběr státu z toho legálního.„Pokud stát skutečně zavede zdanění hráčů, vybere z hazardu celkově méně, než kdyby nedělal nic. O to se s paní ministryní velmi rád vsadím.“
Ministerstvo financí ustupuje od nejhorší verze
Kritici návrhu na zasedání mohli argumentovat nejen svou vlastní dopadovou zprávou, ale také zprávou RIA (ke stažení zde), kterou nechalo vypracovat samo ministerstvo financí v roce 2015 a která o podobném zdanění například říká: „Zdanění výherců je prakticky neuskutečnitelné, pokud je sledováno hledisko efektivity.“ anebo „V mezinárodním srovnání tento způsob srážkového zdanění pro všechny druhy hazardních her neaplikuje žádná země Evropské unie.“ O této zprávě mimochodem ministryně Schillerová v minulosti prohlásila, že jde o nejlepší materiál, který v oblasti regulace hazardu vznikl.
Samotné MF (na jednání zastoupené náměstkem Stanislavem Koubou) už výrazně zredukovalo svůj původní odhad na inkaso daně z výher. Původně počítalo s 3,6 miliardy ročně, nyní se tento odhad snížil dokonce šestkrát na 600 milionů. Podle odborníků ale není reálná ani tahle částka.
Ministerstvo také ustupuje od svého původního nápadu srážkové daně z každé výhry a souhlasí s pozměňovacím návrhem, který obsahuje zdanění metodou daně z příjmu – danit bude pouze hráč, který je v plusu v součtu za celý kalendářní rok, a nebude se danit hrubá, ale pouze čestá výhra. Už to je poměrně velký posun, zástupci hráčů a provozovatelů se ale budou ještě snažit prosadit zvýšení současného limitu 100 tisíc korun na 500 tisíc, případně 1 milion korun.
Piráti návrh zavrhují úplně, námitky mají koaliční i opoziční strany
Velkou podporu nemá současný návrh ani mezi poslanci, kteří jsou členy rozpočtového výboru. S námitkami v diskuzi vystoupili Tomáš Martínek (autor návrhu na zrušení paragrafu 59 ze závěru loňského roku) a Mikuláš Ferjenčík za Piráty, Zbyněk Stanjura a Jan Skopeček za ODS, Miroslav Kalousek za TOP09, Roman Onderka za ČSSD a Jiří Dolejš za KSČM. Někteří z nich (konkrétně Piráti) dokonce požadují úplné zrušení tohoto návrhu.
A jaké jsou nejbližší termíny, které se zdanění výher týkají?
- 12. září – Lhůta pro podání pozměňovacích návrhů
- 18. září – Závěrečné jednání Rozpočtového výboru k této otázce
- 19. září – Seminář na půdě Poslanecké sněmovny k regulaci hazardu
A teprve následně se ve sněmovně bude rozhodovat o definitivní podobě balíčku, tak neváhejte a podepisujte petici, dokud je čas. :)
18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.