LEGISLATIVA A HAZARD
Daň z výher nad 100 tisíc? Další rána pro český poker
Do vládního balíčku, který upravuje zdanění hazardu, se na poslední chvíli dostal návrh, který může mít zdrcující dopad na poker, kurzové sázení i další hry.
Foto: Maxpixel
Daň z výher nad 100 tisíc? Vláda chystá další ránu pro český poker
Zatímco se prostřednictvím Asociace pokerových hráčů snažíme zbavit těch nejabsurdnějších ustanovení v zákonu o hazardních hrách, jako je např. zákaz registrace do turnaje před vybráním poloviny garance, na vládě už se chystá zákon, který všechny dosavadní nesmysly dopadající na pokerové hráče ještě zdaleka předčí.
Že se ministerstvo financí rozhodlo řešit nedostatečné příjmy do státní kasy vyšším zdaněním alkoholu, tabákových výrobků a hazardu, se už řešilo na fóru. Konkrétně u živých her, pod které spadá i poker (včetně onlinu), se daně mají zvýšit z 23 na 30 procent. Toto zvýšení na první pohled nepoznáme, platí ho herna z hrubého zisku z každého hráče. Jeho nepřímým důsledkem jsou omezené bonusové programy pro české hráče a celkově snížená ochota heren v Česku poker nabízet.
Kromě toho se ale v návrhu nového daňového balíčku na poslední chvíli objevil také nápad, který může mít na poker, ale i třeba sázení a další hry dopad naprosto drtivý – srážková daň ve výši 15 % z jednorázových výher nad 100 000 Kč.
Přesné znění návrhu zatím není k dispozici, ministerstvo zatím zveřejnilo pouze tiskovou zprávu, ze které se dá vyvodit, že by se daň týkala všech jednorázových výher nad 100 tisíc korun – danily by se tedy například turnajové trefy nad 100 tisíc korun (bez ohledu na dlouhodobé náklady), ale třeba cashovkáři by se této dani vyhnuli (pokud tedy nevyhrávají takto velké poty). Daň by z výhry pravděpodobně strhával a platil rovnou provozovatel – herna nebo kasino.
Jak si přitom všiml například server penize.cz, srážková daň pro výhry nad 100 000 Kč (přesněji řečeno zrušení výjimky pro výhry nad 100 tisíc od daně z příjmu) se v návrhu objevila až po připomínkovém řízení, i když během něj s podobným návrhem nikdo nepřišel. Nepočítala s ním ani verze, kterou ministryně Alena Schillerová (ANO) představila na tiskové konferenci 13. května a poslala do vlády.
„Kompletní paragrafové znění návrhu v tuto chvíli finalizujeme a bude jej možné poskytnout v řádu dnů,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.
Proti návrhu se už ozvali také první provozovatelé, kterým vadí nejen samotné zdanění, ale také způsob, jakým se nový návrh do daňového balíčku dostal:
„Jsme velmi nepříjemně zaskočeni faktem, že zatímco o úmyslu zvýšení speciální daně jsme dostali informaci v rámci připomínkového řízení, tuto informaci jsme se dozvěděli prostřednictvím médií, což považujeme za hrubě nekorektní. Zdanění výher bylo přidáno do vládního návrhu, aniž by to ministerstvo jakkoli komunikovalo s kterýmkoli subjektem na trhu,“ říká Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kursových sázek, který zastupuje například sázkovky Fortuna nebo Tipsport. „Udivuje nás to o to více, že paní ministryně jako hlavní argument pro navyšování speciální daně používala výsledky analýzy RIA z roku 2015. Právě tato analýza, jejíž autorem je samo ministerstvo financí, zdaňování výher nedoporučila. Jedním z důvodů byl fakt, že zdanění výher je de facto nespravovatelné, to znamená, že zajištění takové daně by vyžadovalo vysoké náklady, ale velmi nízké výnosy.“
Nové zdanění by odnesli pokeroví hráči, sázkaři i výherci v účtenkovce
Podobně jako v případě hazardního paragrafu 59 si zřejmě ani autor návrhu nové daně nedokáže představit, jaké dopady by mělo její zavedení do běžné praxe.
Skoro ve všech větších živých turnajích se vyplácejí výhry nad 100 tisíc korun. Představme si situaci, kdy je odměna za páté místo 99 000 Kč a odměna za za čtvrté místo 110 000 Kč. Hráč na pátém místě dostane ve výsledku celých svých 99 000 Kč, hráč na čtvrtém místě dostane po zdanění 93 500 Kč.
To zrovna nedává smysl. Nehledě na to, že by to byl další hozený klacek (spíš kláda) pod nohy hráčům vícestolových turnajů. Porážet je dlouhodobě by pro Čechy bylo opět o něco těžší.
Jak se pak na ministerstvu budou líbit dealy? Nebudou považovány (často možná oprávněně) za snahu vyhnout se placení daní a nezakážou je?
Návrh navíc přináší další nároky na úpravu softwaru online pokerových heren. Už teď nemá žádná další herna o provoz v České republice zájem, nepřeteče s případnou novou povinností pohár trpělivosti i těm, kdo už v Česku online poker provozují?
A zůstávat samozřejmě nemusíme jen u pokeru. Sázkařské tikety si nově bude každý skládat tak, aby nevyhrál nad 100 tisíc korun? Bude možné stejnou sázku rozdělit na víc tiketů a obejít zákon nebo se u nás bude sázet už jen čistě pro zábavu, protože to při nové dani bude v podstatě neporazitelné. Vzhledem k tomu, že se u této daně nedají odečíst žádné náklady, může být daň dokonce vyšší než samotná výhra.
Pokud si vsadíte 100 tisíc korun „na jistotu“ s kurzem 1,1 a vyhrajete, bude váš zisk 10 000 Kč, na dani ale zaplatíte 16 500 Kč.
Výherci Účtenkovky zase určitě ocení, že státu pečlivě dokladují zaplacenou daň z každého nákupu a on jim pak ještě zdaní výhru. „Dobrý den, vyhrál jste auto. Gratulujeme, přijeďte si pro něj a vezměte s sebou 80 tisíc korun na uhrazení daně.“
Dostatečně velký nesmysl na to, aby mohl projít
Asociace pokerových hráčů bude celou situaci pozorně sledovat a přinášet vám aktuální informace. Na začátku června proběhne schůzka Asociace se zástupci Ministerstva financí, kde se na tuhle „novinku“ zeptáme a budeme se snažit zodpovědné úřady přesvědčit o její nesmyslnosti.
18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.