POKER A KURZOVÉ SÁZENÍ
Analýza: Hazardní zákon utvářela hazardní lobby
Analýza týmu ministra pro lidská práva potvrzuje, že nový zákon o hazardu byl ušit na míru českým sázkovým společnostem a pomohl jim vytlačit zahraniční konkurenci.
Foto: Stocklib
Vládní analýza: Hazardní zákon spoluutvářela hazardní lobby
Tým ministra pro lidská práva Jana Chvojky připravil analýzu legislativního procesu nového zákona o hazardu a její výsledky nás vlastně ani příliš nepřekvapí. Analýza potvrzuje jen to, o čem už dlouho mluvíme. Zákon jde na ruku místní hazardní lobby a má ji pomoct vytlačit zahraniční konkurenci. "Zákon v průběhu legislativního procesu prodělal několik změn, které byly přímým důsledkem působení části hazardní lobby a které vedly k upřednostnění partikulárních zájmů nad zájmy veřejnými," říkají autoři dokumentu.
Proklamovaným účelem zákona o hazardu byla ochrana spotřebitele a otevření trhu zahraničním společnostem, s jejichž legálním příchodem se měl dostavit také lepší výběr daní z tohoto odvětví, místo toho se nový zákon postaral o pravý opak. Zahraniční společnosti se tu na rozdíl od sousedního Slovenska nebo Polska, kde letos zavádí novou hazardní legislativu rovněž, o licenci ucházet mohou, její získání je ale tak komplikované, že to většina z nich už dávno vzdala. Kurzové sázky aktuálně nabízí pouze šest českých společností, které měly licenci už před začátkem roku 2017, kdy vstoupil nový zákon v účinnost. Spotřebitel není chráněn, ale je mu omezen jeho výběr na konkurenčním trhu, takže je ve výsledku poškozen.
"Podle nás je to začátek konkurenční války, kterou se snaží Fortuna a Tipsport rozpoutat, a vůbec v ní nejde o ochranu hráčů nebo něco podobného," říká mluvčí Sazky Václav Friedmann portálu Ecofin.cz.
Samostanou kapitolou je pak online poker, kterým se analýza podrobně nezabývá, ale který odnesl nasazení nové legislativy v podstatě nejhůř, i když o něj tvůrcům a spolutvůrcům zákona vlastně příliš nešlo a stal se pouze jakousi vedlejší ztrátou této války. Domácí sázkovky se zbavily zahraniční konkurence, ale samy zároveň online poker neprovozují (když pomineme Synot Poker s marginálním trafficem) a tak si jako online pokeroví hráči nemůžeme vybírat vůbec. Licenci pro český online poker získala pouze herna PokerStars a pokeroví hráči nejenže nemají na rozdíl od sázkařů na výběr vůbec, ale některé paragrafy je vyloženě znevýhodňují proti zahraničním hráčům.
Můžeme na fóru hádat, jak moc nás třeba znevýhodňuje pozdní registrace do garantovaných turnajů, faktem ale je, že nás znevýhodňuje. Monopol s omezeným poskytováním služeb oproti zahraničním zákazníkům je velmi zajímavá varianta ochrany spotřebitele, jen co je pravda.
Zdroj: ecofin.cz
18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.